960222-7102-AR
960222-7102-AR
960222-7102-AR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    960222-7102-AR
  • Description
    CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB R/A
  • Delivery Services
22 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Quick Inquiry
960222-7102-AR
Style Board to Board
Number of Positions 22
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Insulation Color Black
Insulation Height 0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Features -
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating 1000VDC