960224-7102-AR
960224-7102-AR
960224-7102-AR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    960224-7102-AR
  • Manufacturer
    3M
  • Description
    CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB R/A
  • Delivery Services
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Quick Inquiry
960224-7102-AR
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer 3M
Series 960
Packaging Tube
RoHS Status
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 24
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Insulation Color Black
Insulation Height 0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Tin
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating 1000VDC
Applications -
Insulation Material Thermoplastic
Contact Shape Square
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Post 40.0µin (1.02µm)
Base Product Number 960224
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 960224-7102-AR 960204-6202-AR 960204-6202-AR 960204-6303-AR
Part Number 960224-7102-AR 960204-6202-AR 960204-6202-AR 960204-6303-AR
Manufacturer 3M 3M 3M 3M
RoHS Status
Description CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB R/A CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB