AB308-10.000MHZ-18-R50-5
AB308-10.000MHZ-18-R50-5
AB308-10.000MHZ-18-R50-5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AB308-10.000MHZ-18-R50-5
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF T/H
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cylindrical Can, Radial
  • Delivery Services
10 MHz ±50ppm Crystal 18pF 50 Ohms Cylindrical Can, Radial
Quick Inquiry
AB308-10.000MHZ-18-R50-5
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Abracon LLC
Series AB308
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 10 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±50ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Size / Dimension 0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AB308-10.000MHZ-18-R50-5 AB308-10.000MHZ AB308-10.000MHZ AB308-10.000MHZ
Part Number AB308-10.000MHZ-18-R50-5 AB308-10.000MHZ AB308-10.000MHZ AB308-10.000MHZ
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF T/H CRYSTAL 10.0000MHZ 16PF TH CRYSTAL 10.0000MHZ 16PF TH CRYSTAL 10.0000MHZ 16PF TH