AB308-12.000MHZ
AB308-12.000MHZ
AB308-12.000MHZ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AB308-12.000MHZ
  • Description
    CRYSTAL 12.0000MHZ 16PF TH
  • Delivery Services
12 MHz ±30ppm Crystal 16pF 50 Ohms Cylindrical Can, Radial
Quick Inquiry
AB308-12.000MHZ
Type MHz Crystal
Frequency 12 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 16pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.315" L (3.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.323" (8.20mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AB308-12.000MHZ AB308-12.000MHZ-18-R50-5 AB308-12.000MHZ-18-R50-5 AB308-12.288MHZ
Part Number AB308-12.000MHZ AB308-12.000MHZ-18-R50-5 AB308-12.000MHZ-18-R50-5 AB308-12.288MHZ
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 12.0000MHZ 16PF TH CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF T/H CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF T/H CRYSTAL 12.2880MHZ 16PF TH