AB308-12.288MHZ
AB308-12.288MHZ
AB308-12.288MHZ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AB308-12.288MHZ
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    CRYSTAL 12.2880MHZ 16PF TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cylindrical Can, Radial
  • Delivery Services
12.288 MHz ±30ppm Crystal 16pF 50 Ohms Cylindrical Can, Radial
Quick Inquiry
AB308-12.288MHZ
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Abracon LLC
Series AB308
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 12.288 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 16pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.315" L (3.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.323" (8.20mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AB308-12.288MHZ AB308-12.288MHZ AB308-12.000MHZ AB308-12.000MHZ
Part Number AB308-12.288MHZ AB308-12.288MHZ AB308-12.000MHZ AB308-12.000MHZ
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 12.2880MHZ 16PF TH CRYSTAL 12.2880MHZ 16PF TH CRYSTAL 12.0000MHZ 16PF TH CRYSTAL 12.0000MHZ 16PF TH