AB308-10.000MHZ
AB308-10.000MHZ
AB308-10.000MHZ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AB308-10.000MHZ
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    CRYSTAL 10.0000MHZ 16PF TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cylindrical Can, Radial
  • Delivery Services
10 MHz ±30ppm Crystal 16pF 60 Ohms Cylindrical Can, Radial
Quick Inquiry
AB308-10.000MHZ
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Abracon LLC
Series AB308
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 10 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 16pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.315" L (3.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.323" (8.20mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AB308-10.000MHZ AB308-10.000MHZ AB308-10.000MHZ-18-R50-5 AB308-10.000MHZ-18-R50-5
Part Number AB308-10.000MHZ AB308-10.000MHZ AB308-10.000MHZ-18-R50-5 AB308-10.000MHZ-18-R50-5
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 10.0000MHZ 16PF TH CRYSTAL 10.0000MHZ 16PF TH CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF T/H CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF T/H