AS25J1000ET
AS25J1000ET
AS25J1000ET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AS25J1000ET
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES SMD 100 OHM 5% 1.5W 2512
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2512 (6432 Metric)
  • Delivery Services
100 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
Quick Inquiry
AS25J1000ET
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Ohmite
Series AS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Ratings -
Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)