AS25J2700ET
AS25J2700ET
AS25J2700ET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AS25J2700ET
  • Description
    1.5W 270 OHM 5% ANTI SURGE
  • Delivery Services
270 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
Quick Inquiry
AS25J2700ET
Manufacturer Ohmite
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Mfr Ohmite
Series AS
Resistance 270 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)