AS25J1002ET
AS25J1002ET
AS25J1002ET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AS25J1002ET
  • Description
    1.5W 10K OHM 5% ANTI SURGE
  • Delivery Services
10 kOhms ±5% 1.5W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
Quick Inquiry
AS25J1002ET
Series AS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 10 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Thick Film
Features Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AS25J1002ET AS25J1000ET AS25J1001ET AS25J1003ET
Part Number AS25J1002ET AS25J1000ET AS25J1001ET AS25J1003ET
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description 1.5W 10K OHM 5% ANTI SURGE RES SMD 100 OHM 5% 1.5W 2512 RES SMD 1K OHM 5% 1.5W 2512 1.5W 100K OHM 5% ANTI SURGE