AS25J1R00ET
Manufacturer
OhmiteDescription
RES SMD 1 OHM 5% 1.5W 2512
Request for Quotation
AS25J1R00ET
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
AS25J1R00ET
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Ohmite |
| Series | AS |
| Resistance | 1 Ohms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 1.5W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |