AT24C512-10PU-1.8
AT24C512-10PU-1.8
AT24C512-10PU-1.8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT24C512-10PU-1.8
  • Description
    IC EEPROM 512KBIT I2C 8DIP
  • Package
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Delivery Services
EEPROM Memory IC 512Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-PDIP
Quick Inquiry
AT24C512-10PU-1.8
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Memory Interface I2C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)