AT24C512-10PU-2.7
AT24C512-10PU-2.7
AT24C512-10PU-2.7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT24C512-10PU-2.7
  • Description
    IC EEPROM 512KBIT I2C 1MHZ 8DIP
  • Package
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Delivery Services
EEPROM Memory IC 512Kbit I2C 1 MHz 900 ns 8-PDIP
Quick Inquiry
AT24C512-10PU-2.7
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Memory Interface I2C
Clock Frequency 1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)