AZ2151-1CE-110DE
AZ2151-1CE-110DE
AZ2151-1CE-110DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2151-1CE-110DE
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2151-1CE-110DE
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ2151
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 110VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 10000VA, 900W
Coil Current 8.2 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 82.5 VDC
Must Release Voltage 11 VDC
Operate Time 12 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, UL, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 13.45 kOhms