AZ2151-1CE-12DE
AZ2151-1CE-12DE
AZ2151-1CE-12DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2151-1CE-12DE
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2151-1CE-12DE
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ2151
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 10000VA, 900W
Coil Current 77.4 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 12 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, UL, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 155 Ohms
Base Product Number AZ2151-1C
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ2151-1CE-12DEF AZ2151-1CE-110DE AZ2151-1CE-15DE AZ2151-1CE-15DEF
Part Number AZ2151-1CE-12DEF AZ2151-1CE-110DE AZ2151-1CE-15DE AZ2151-1CE-15DEF
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 15V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 15V