AZ2151-1CE-12DEF
AZ2151-1CE-12DEF
AZ2151-1CE-12DEF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2151-1CE-12DEF
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2151-1CE-12DEF
Manufacturer American Zettler
Series AZ2151
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 300VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 10000VA, 900W
Coil Current 77.4 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 12 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, UL, VDE
Qualification -
Coil Resistance 155 Ohms