AZ2151-1CE-15DEF
Manufacturer
American ZettlerDescription
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 15V
Request for Quotation
AZ2151-1CE-15DEF
lmages are for reference only.AZ2151-1CE-15DEF
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 15V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 15VDC Coil Through Hole
AZ2151-1CE-15DEF
| Category | Relays - Power Relays-Over 2 Amps - |
| Manufacturer | American Zettler |
| Series | AZ2151 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 15VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Switching Voltage | 300VAC, 30VDC - Max |
| Load - Max Switching | 10000VA, 900W |
| Coil Current | 58.6 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Insulation | Class F |
| Must Operate Voltage | 11.25 VDC |
| Must Release Voltage | 1.5 VDC |
| Operate Time | 12 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Approval Agency | cURus, UL, VDE |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Coil Resistance | 256 Ohms |