AZ2705-2A-120A
AZ2705-2A-120A
AZ2705-2A-120A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2705-2A-120A
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
AZ2705-2A-120A
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ2705
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 120VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 23 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Screw Terminal
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 96 VAC
Must Release Voltage 18 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency CUR, TUV, UL
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 5.217 kOhms