AZ2705-2A-24A
AZ2705-2A-24A
AZ2705-2A-24A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2705-2A-24A
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VAC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
AZ2705-2A-24A
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 24VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 80 mA
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 19.2 VAC
Must Release Voltage 3.6 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 300 Ohms