AZ2705-2A-24D
AZ2705-2A-24D
AZ2705-2A-24D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2705-2A-24D
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
AZ2705-2A-24D
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 80 mA
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 300 Ohms
Base Product Number AZ2705-2A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ2705-2A-24A AZ2705-2A-24DF AZ2705-2A-120A AZ2705-2A-48D
Part Number AZ2705-2A-24A AZ2705-2A-24DF AZ2705-2A-120A AZ2705-2A-48D
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V