AZ2705-2A-48D
AZ2705-2A-48D
AZ2705-2A-48D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2705-2A-48D
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 48VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
AZ2705-2A-48D
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 48VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 40 mA
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 36 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 1.2 kOhms