AZSR235-2AE-12D
AZSR235-2AE-12D
AZSR235-2AE-12D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZSR235-2AE-12D
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY EV CHG SOLAR DPST 35A 12V
  • Delivery Services
EV Charging, Solar Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZSR235-2AE-12D
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZSR235
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 35 A
Switching Voltage 440VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 9695VA, 1050W
Coil Current 40 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operate Time 40 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency UL, VDE
Relay Type EV Charging, Solar
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 300 Ohms