AZSR250-2AE-12D
AZSR250-2AE-12D
AZSR250-2AE-12D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZSR250-2AE-12D
  • Description
    RELAY EV CHG SOLAR DPST 55A 12V
  • Delivery Services
EV Charging, Solar Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZSR250-2AE-12D
Manufacturer American Zettler
Series AZSR250
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 55 A
Switching Voltage 440VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 13850VA 1500W
Coil Current 40 mA
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operate Time 40 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, VDE
Qualification -
Coil Resistance 300 Ohms