AZSR235-2AE-24D
AZSR235-2AE-24D
AZSR235-2AE-24D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZSR235-2AE-24D
  • Description
    RELAY EV CHG SOLAR DPST 35A 24V
  • Delivery Services
EV Charging, Solar Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZSR235-2AE-24D
Manufacturer American Zettler
Series AZSR235
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 35 A
Switching Voltage 440VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 9695VA, 1050W
Coil Current 20 mA
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 40 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency UL, VDE
Qualification -
Coil Resistance 1.2 kOhms