B32911A3103M000
B32911A3103M000
B32911A3103M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32911A3103M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP FILM 10000PF 20% 760VDC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
10000 pF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32911A3103M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3291*A/B3 - X1 Standard
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 760V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Applications EMI, RFI Suppression
Ratings X1
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B32911A3103M000 B32911A3103M189 B32911A3103M289 B32911A3103K000
Part Number B32911A3103M000 B32911A3103M189 B32911A3103M289 B32911A3103K000
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 10000PF 20% 760VDC RAD CAP FILM 10000PF 20% 760VDC RAD CAP FILM 10000PF 20% 760VDC RAD CAP FILM 10000PF 10% 760VDC RAD