B32911A3333M289
B32911A3333M289
B32911A3333M289
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32911A3333M289
  • Description
    CAP FILM 0.033UF 20% 760VDC RAD
  • Delivery Services
0.033 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32911A3333M289
Series B3291*A/B3 - X1 Standard
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 760V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)