B32911A3103M289
B32911A3103M289
B32911A3103M289
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32911A3103M289
  • Description
    CAP FILM 10000PF 20% 760VDC RAD
  • Delivery Services
10000 pF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32911A3103M289
Series B3291*A/B3 - X1 Standard
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 760V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)