B43851F1106M006
B43851F1106M006
B43851F1106M006
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43851F1106M006
  • Description
    CAP ALUM 160V POLAR
  • Delivery Services
10 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 18Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43851F1106M006
RoHS Status
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 18Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)