B43851F1107M000
B43851F1107M000
B43851F1107M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43851F1107M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
100 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.3Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43851F1107M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43851
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)