CM1011-254
CM1011-254
CM1011-254
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CM1011-254
  • Description
    CMC 250UH 10A 2LN TH
  • Delivery Services
250 µH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 10A DCR 6mOhm
Quick Inquiry
CM1011-254
Manufacturer Delevan
Series CM1011
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Filter Type -
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 250 µH @ 1 kHz
Current Rating (Max) 10A
DC Resistance (DCR) (Max) 6mOhm
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.098" L x 1.098" W (27.90mm x 27.90mm)
Height (Max) 0.731" (18.56mm)