CM1011R-504
CM1011R-504
CM1011R-504
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CM1011R-504
  • Description
    CMC 500UH 8.6A 2LN TH
  • Delivery Services
500 µH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 8.6A DCR 8mOhm
Quick Inquiry
CM1011R-504
Manufacturer Delevan
Series CM1011R
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Filter Type -
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 500 µH @ 1 kHz
Current Rating (Max) 8.6A
DC Resistance (DCR) (Max) 8mOhm
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.098" L x 1.098" W (27.90mm x 27.90mm)
Height (Max) 0.731" (18.56mm)