CVXO-016TX-50-8.192
CVXO-016TX-50-8.192
CVXO-016TX-50-8.192
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVXO-016TX-50-8.192
  • Description
    XTAL OSC VCXO 8.1920MHZ HCMOS
  • Delivery Services
8.192 MHz VCXO HCMOS, TTL Oscillator 5V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Quick Inquiry
CVXO-016TX-50-8.192
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVXO-016T
Type VCXO
Frequency 8.192 MHz
Function Enable/Disable
Output HCMOS, TTL
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 40mA
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVXO-016TX-50-8.192 CVXO-016TX-50-12.352 CVXO-016TX-50-24.704 CVXO-016TX-50-34.368
Part Number CVXO-016TX-50-8.192 CVXO-016TX-50-12.352 CVXO-016TX-50-24.704 CVXO-016TX-50-34.368
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description XTAL OSC VCXO 8.1920MHZ HCMOS XTAL OSC VCXO 12.3520MHZ HCM TTL XTAL OSC VCXO 24.7040MHZ HCM TTL XTAL OSC VCXO 34.3680MHZ HCM TTL