DHS200A05
DHS200A05
DHS200A05
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DHS200A05
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 200W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 40A 60V - 160V Input
Quick Inquiry
DHS200A05
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series DHS (200W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 60V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 40A
Power (Watts) 200 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 87%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number DHS200
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DHS200A05-T DHS200A12 DHS200A12-T DHS200A15
Part Number DHS200A05-T DHS200A12 DHS200A12-T DHS200A15
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 5V 200W DC DC CONVERTER 12V 200W DC DC CONVERTER 12V 200W DC DC CONVERTER 15V 201W