DHS200A24
DHS200A24
DHS200A24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DHS200A24
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 202W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 8.4A 60V - 160V Input
Quick Inquiry
DHS200A24
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series DHS (200W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 60V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 8.4A
Power (Watts) 202 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 88%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number DHS200
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DHS200A24-T DHS200A05 DHS200A05-T DHS200A12
Part Number DHS200A24-T DHS200A05 DHS200A05-T DHS200A12
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 24V 202W DC DC CONVERTER 5V 200W DC DC CONVERTER 5V 200W DC DC CONVERTER 12V 200W