DHS200A15
DHS200A15
DHS200A15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DHS200A15
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 201W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 13.4A 60V - 160V Input
Quick Inquiry
DHS200A15
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series DHS (200W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 60V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 13.4A
Power (Watts) 201 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 88%
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DHS200A12 DHS200A12-T DHS200A15 DHS200A15-T
Part Number DHS200A12 DHS200A12-T DHS200A15 DHS200A15-T
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 200W DC DC CONVERTER 12V 200W DC DC CONVERTER 15V 201W DC DC CONVERTER 15V 201W