DHS200A12-T
DHS200A12-T
DHS200A12-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DHS200A12-T
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 200W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 16.7A 60V - 160V Input
Quick Inquiry
DHS200A12-T
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series DHS (200W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 60V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 16.7A
Power (Watts) 200 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 88%
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Description DC DC CONVERTER 12V 200W DC DC CONVERTER 15V 201W DC DC CONVERTER 15V 201W DC DC CONVERTER 15V 201W