DKA202N10
DKA202N10
DKA202N10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DKA202N10
  • Manufacturer
    Amphenol Thermometrics
  • Description
    THERMISTOR NTC 2KOHM 3540K DO35
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Delivery Services
NTC Thermistor 2k DO-204AH, DO-35, Axial
Quick Inquiry
DKA202N10
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Temperature Sensors - NTC Thermistors
Manufacturer Amphenol Thermometrics
Series DKA202
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance in Ohms @ 25°C 2k
Resistance Tolerance ±10%
B Value Tolerance ±1%
B0/50 -
B25/50 -
B25/75 -
B25/85 3540K
Operating Temperature -40°C ~ 250°C
Power - Max -
Length - Lead Wire 1.06" (27.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Base Product Number DKA202
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute DKA202N10 DKA202B3 DKA202B3 DKA202B5
Part Number DKA202N10 DKA202B3 DKA202B3 DKA202B5
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description THERMISTOR NTC 2KOHM 3540K DO35 THERMISTOR NTC 2KOHM 3540K DO35 THERMISTOR NTC 2KOHM 3540K DO35 THERMISTOR NTC 2KOHM 3540K DO35