DML-10-A-H-T-A-TSMT-T/R
DML-10-A-H-T-A-TSMT-T/R
DML-10-A-H-T-A-TSMT-T/R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DML-10-A-H-T-A-TSMT-T/R
  • Description
    CONN HEADER SMD R/A 10POS 3MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.118" (3.00mm)
Quick Inquiry
DML-10-A-H-T-A-TSMT-T/R
Series DML
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.118" (3.00mm)
Number of Positions 10
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.118" (3.00mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.289" (7.34mm)
Insulation Material Thermoplastic
Features Solder Retention
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Natural
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)