DML-10-A-H-T-A-SBL
DML-10-A-H-T-A-SBL
DML-10-A-H-T-A-SBL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DML-10-A-H-T-A-SBL
  • Description
    CONN HEADER R/A 10POS 3MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.118" (3.00mm)
Quick Inquiry
DML-10-A-H-T-A-SBL
Series DML
Packaging Bag
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.118" (3.00mm)
Number of Positions 10
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.118" (3.00mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Locking Ramp
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Insulation Material Thermoplastic
Features Board Lock
Operating Temperature -
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Voltage Rating 250V