DP1R020JQ1
DP1R020JQ1
DP1R020JQ1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DP1R020JQ1
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN RCP 1.1A DISPLAYPORT SMD RA
  • Delivery Services
DisplayPort Display Port 1.1a Receptacle Connector 20 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Quick Inquiry
DP1R020JQ1
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - USB-DVI-HDMI Connectors - USB-DVI-HDMI Connector Assemblies
Manufacturer JAE Electronics
Series DP1
Packaging Tray
RoHS Status
Connector Type DisplayPort
Number of Contacts 20
Gender Receptacle
Specifications Display Port 1.1a
Mounting Type Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Mounting Feature Horizontal
Termination Solder
Features Board Guide
Ingress Protection -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Number of Ports 1
Current Rating (Amps) 0.5A per Contact