DP1R020JQ3
DP1R020JQ3
DP1R020JQ3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DP1R020JQ3
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN RCP 1.1A DISPLAYPORT SMD RA
  • Delivery Services
DisplayPort Display Port 1.1a Receptacle Connector 20 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Quick Inquiry
DP1R020JQ3
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - USB-DVI-HDMI Connectors - USB-DVI-HDMI Connector Assemblies
Manufacturer JAE Electronics
Series DP1
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type DisplayPort
Number of Contacts 20
Gender Receptacle
Specifications Display Port 1.1a
Mounting Type Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Mounting Feature Flange, Horizontal
Termination Solder
Features -
Ingress Protection -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Number of Ports 1
Current Rating (Amps) 0.5A per Contact