DP1R020JQ2
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN RCP 1.1A DISPLAYPORT SMD RA
Request for Quotation
DP1R020JQ2
lmages are for reference only.DP1R020JQ2
Delivery Services
DisplayPort Display Port 1.1a Receptacle Connector 20 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
DP1R020JQ2
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | DP1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Specifications | Display Port 1.1a |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle; Through Hole |
| Mounting Feature | Horizontal, Reverse Mount |
| Termination | Solder |
| Features | Solder Retention |
| Ingress Protection | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A per Contact |