DP1R020NQ1
DP1R020NQ1
DP1R020NQ1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DP1R020NQ1
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN RCP 1.1A DISPLAYPORT 20P RA
  • Delivery Services
DisplayPort Display Port 1.1a Receptacle Connector 20 Position Through Hole, Right Angle
Quick Inquiry
DP1R020NQ1
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - USB-DVI-HDMI Connectors - USB-DVI-HDMI Connector Assemblies
Manufacturer JAE Electronics
Series DP1
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Connector Type DisplayPort
Number of Contacts 20
Gender Receptacle
Specifications Display Port 1.1a
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mounting Feature Horizontal
Termination Solder
Features -
Ingress Protection -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Number of Ports 1
Current Rating (Amps) 0.5A per Contact