DPS-500AB-16 A
DPS-500AB-16 A
DPS-500AB-16 A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPS-500AB-16 A
  • Manufacturer
    Delta Electronics
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 5V 3.3V 500W
  • Delivery Services
Front End AC DC Converters 3 Output 12V 5V 3.3V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
DPS-500AB-16 A
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Delta Electronics
Series -
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Front End
Number of Outputs 3
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 5V
Voltage - Output 3 3.3V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 35 A
Current - Output 2 8 A
Current - Output 3 15 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 92%
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 5.91" L x 3.21" W x 1.57" H (150.0mm x 81.5mm x 40.0mm)
Approval Agency BSMI, CB, CE, TUV, UR
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 500W