DPS-50AP-2 A
DPS-50AP-2 A
DPS-50AP-2 A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPS-50AP-2 A
  • Manufacturer
    Delta Electronics
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 50W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
DPS-50AP-2 A
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Delta Electronics
Series DPS
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 4.17 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 87%
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.36" H (101.6mm x 50.8mm x 34.6mm)
Approval Agency BSMI, CB, CCC, CE, cURus, D-Mark, TUV
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 50W