DPS-550AB-47 H
DPS-550AB-47 H
DPS-550AB-47 H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPS-550AB-47 H
  • Description
    CRPS, 550W PLATINUM
  • Delivery Services
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
DPS-550AB-47 H
Manufacturer Delta Electronics
Series -
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 45.8 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 94%
Operating Temperature 0°C ~ 55°C
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
Approval Agency BIS, BSMI, CB, CCC, CE, cUL, EAC, KC, TUV, UL
Current - Output 5 -
Power (Watts) 550W