DPS-550AB-11 D
DPS-550AB-11 D
DPS-550AB-11 D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPS-550AB-11 D
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 550W
  • Delivery Services
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
DPS-550AB-11 D
Manufacturer Delta Electronics
Series CRPS
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 45 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 94%
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 7.28" L x 2.89" W x 1.54" H (185.0mm x 73.5mm x 39.0mm)
Approval Agency CB, CCC, CE, KC, UR, TUV
Current - Output 5 -
Power (Watts) 550W