EFPLA1GJ103B012LH
EFPLA1GJ103B012LH
EFPLA1GJ103B012LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFPLA1GJ103B012LH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP FILM 0.01UF 5% 1600VDC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
10000 pF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFPLA1GJ103B012LH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFPLA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings AEC-Q200
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 65 mOhms