EFPLA1GJ104C052LH
EFPLA1GJ104C052LH
EFPLA1GJ104C052LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFPLA1GJ104C052LH
  • Description
    CAP FILM 0.1UF 5% 1600VDC RAD
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFPLA1GJ104C052LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 11 mOhms