EFPLA1GJ104E012LH
EFPLA1GJ104E012LH
EFPLA1GJ104E012LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFPLA1GJ104E012LH
  • Description
    CAP FILM 0.1UF 5% 1600VDC RAD
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFPLA1GJ104E012LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.654" L x 0.433" W (42.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 24 mOhms