EFPLA1GJ104D042LH
EFPLA1GJ104D042LH
EFPLA1GJ104D042LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFPLA1GJ104D042LH
  • Description
    CAP FILM 0.1UF 5% 1600VDC RAD
  • Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFPLA1GJ104D042LH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.898" (22.80mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 18 mOhms